ANTALYADA GEZILECEK YERLER

 

Her halde Türkiyede gezilecek yerler denince çoğu insanın aklına ilk gelen il Antalyadır. Türkiyenin hem tarihi hemde turistik incisi olarak Antalyanı tanımlasak hiçte yalan olmaz.

Antalyada  gezilecek tarihi yerler:

Murat Paşa Cami

Antalyada görkemli mimarlık eseri olan bu cami XVI. yüzyılın II. Yarısında Karaman Beylerbeyi Murat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca cami yakınında medrese imaret bulunmaktaymış ,  ancak onlar günümüze kadar ulaşmamıştır.

Yivli Minare

Bu minare Kile kapı semtinde bulunan Selçuklu yapıtlarından oluşan çok sayıda eserler topluluğunda yer alıyor. 8 yivli bu minare Antalyanın sembolüne çevrilmiştir. Bu minareye çıkmak için 90 basamaklı merdivenleri çıkmanız lazım. Bu topluluğa cami, medrese, türbe hemde yivli minare aittir.

Likya yolu

Türkiyenin en büyük yürüyüş rotası.

Karain mağarası

Türkiyenin en büyük doğal mağaralarından birisidir.  Karain mağarası 500.000 yıllık tarihin izlerini taşıyor. Bu mağaradan çıkarılan buluntular yakınında bulunan Karain müzesinde ve Antalya müzesinde tarih öncesi bölümde sergileniyor. Mağaraya giriş 5 TLdir.

Antalya müzesi

1922 yılında öğretmen Fikri Erten tarafından kurulmuştur. Müzenin içerisinde çoğunlukla   I.Dünya savaşı sırasında yağmalanmaktan kurtulmuş  eserler saklanıyor.

 

Xanthos Antik kenti

UNESCO Dünya Mirası listesinde 1988 ten yer alan bu kent Likyanın en büyük idari merkezi olmuştur.

Aspendos Antik kenti

Aspendos Belkıs köyünde  Köprüçay nehrinin kenarında yer alan amfi tiyatrosuyla bilinen antik kentdir. Romalıların izi bu antik kentde de görünüyor.

Antalya Akvaryum

Dünyanın en büyük akvaryumları arasında bulunan Antalya Akvaryum dünyanın en büyük tünel akvaryumu sayılmaktadır.

ŞELALELER

Antalya tek kelimeyle cennetdir. Bu şehirde hem tarih, hemde doğanın en güzel iincileri kendini gösteriyor. Üzerine de kum, güneş ve deniz gelince tam bir cennete olarak düşünülüyor.

Düden Şelalesi

Şehrin merkezinden 10 km uzaklıktadır. Doğa güzelliği ile bir çok ziyaretçileri kendine bağlayan bu şelale kaynağını Kepez Hidroelektrik santralinden alıyor.

Kurşunlu Şelalesi

PLAJLAR

Alanyanın batısında olan uzunluğu 2 km olan Kleopatra plajı ince kumlu ve geniş bir plajdır. En belirgin özelliği denizin sığ olmasıdır.

Alanya Doğu Plajı

Bu plajda deniz çocukların da yüzmesi için daha müsaitdir. Uzunluğu 40 km ye ulaşan bu plaj Alanyadan başlar Gazipaşaya kadar devam eder.

Ulaş Plajı

Koru mahallesinde bulunan bu plajda deniz kendi kendini filtre ediyor. Üç doğal havuzu vardır.

Adalar Plajı

Kemer Plajı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir