AZERBAYCAN’DA NE YENIR

 

Azerbaycan mutfağı dünyanın en leziz mutfakları sırasında. Genellikle Azerbaycan mutfağı Türk mutfağına yakın sayılır. Azerbaycan yemeklerini saymaya kalksak herhalde koca bir kitap yazmamız gerekir. Sadece pilavın Azerbaycan mutfağında 200 çeşiti vardır. Her bölgenin pilava kattığı ayrıca bir lezzeti vardır.

AZERBAYCAN PİLAVI (PLOV, AŞ)

Pirinçten hazırlanan bu leziz yemeğe Yemeklerin Şahı ismini vermişler. Azerbaycanda böyle derseniz hemen hemen herkes Azerbaycan pilavından bahis etdiğinizi anlar. Hazırlanması zordur. Azerbaycanda bu yemeği düğünlerde, bayramlarda özellikle Nevruz Bayramında pişirilir. Deminde dediğim gibi 200 çeşidi vardır. “Şüyütlü aş”, “Döşemeli aş”, “Qaralı aş” bunlardan en bilinenidir.

DOLMALAR
Dolma hem Türk mutfağında hemde Azerbaycan mutfağında önemli yere sahip. Aslında tüm Türk halklarının mutfağında bu yemeği bulmak mümkün.

Tenek Dolması

Tenek Azerbaycan Türkcesinde Üzüm yaprağına denir. Azerbaycan kadınları bu yaprağı toplar ve kışa saklarlar. Bu mutfağın en leziz yemeğidir. Ermeniler ve başka milletler bu yemeği çalmak isteseler de Dolmanın Azerbaycan mutfağından olduğu aşikardır. Türk mutfağındaki sarmaya benziyor ama içi tamam başkadır. Azerbaycana geldiyseniz mutlaka yemelisiniz. Ahali arasında bu yemeği Ayva yaprağından da yapıyorlar ama en geniş yayılanı Tenekle yapılandır.

Kelem Dolması

Şimdi Kelem ne diye soracak olursanız Maruldur demek isterim, alıştığımız maruldan biraz farklı. İçeriği ve güzel tadıyla yemeniz gereken yemekler sırasında.

Domates, Biber, Patlıcan dolması

Üç bacı dolması olarak bilinen bu dolma çeşidi çok lezzetlidir. Ortak bir tencerede pişer ve tadları karıştığı için başka bir lezzeti vardır.

ÇORBALAR

Aynı Türkiye mutfağında olduğu gibi Azerbaycan mutfağında da  çorbalar önemlidir. Ama çok farklıdır ve lezizdir.

DOVĞA

Yoğurt ve sebzelerden yapılan bu çorba her yörede başka türlü yapılmaktadır ama lezzeti hemen hemen aynıdır. Dovğanın meşhur olduğu bölge Gencedir. Gence Dovğası deye meşhurdur. Gencede gezilecek yerleri, Gence hakkında bilgileri buradan okuya bilirsiniz. Gence’de gezilecek yerler

HAŞ(XAŞ)

Türkiye mutfağındaki Kelle paça yemeğine çok benziyor. Genellikle sarımsakla yeniyor. Ancak tadı bir başkadır.

SÜLHÜLLÜ

Hamur yeğidir. Bu yemek Kahın yöresel yemeğidir. Yapılışı zor yemektir ama çokta lezizdir. Sırf bu yemek için Kahı ziyaret edenler vardır. Kahta gezilecek yerler hakkında burada   Kah’ta gezilecek yerler   bilgi verilmiştir.

DÜŞBERE

Düşbere Türkiyedeki mantının sulu versiyonu diye biliriz ama içine katılan baharatlar sayesinde bir başka tada sahiptir bence mutlaka tadına bakın.

ERİŞTE

Soğuk günlerde en çok yenilen yemektir. Bu çorba çeşiti de hamurdan yapılmıştır.

HINGEL (XƏNGƏL)


Azerbaycan Mutfağında en sevilen yemeklerdendir. Genlikle Karabağ bölgesi ve Tovuz’da yapılan bu yemeğinde çok çeşiti vardır. Mutlaka tatmalısınız efsane bir tadı var dene bilir. Patatesle, etle, tavukla olan çeşitleri vardır. Tovuzda gezilecek yerlere buradan göz ata bilirsiniz  Tovuz’da Gezilecek yerler

KETE (KƏTƏ ,QUTAB)

Kete çeşitli otlarla hamurun güzelce sacda pişmesinden oluşur. Qutabın bir çok çeşiti vardır. Etli qutab, karın qutabı ve göy qutabı deniliyor.

PİTİ

Piti yiğitlerin yemeği sayılır. Pişmesi uzun sürer. Azerbaycanın Şeki bölgesinin yöresel yemeğidir. Yani bu yemeğin orijinalini ve en lezzetlisini Şekide bula bilirsiniz. Şekide gezilecek yerler

KÜKÜ

Otlarla yumurtanın muhteşem uyumudur. Pişirilmesi kolay ve tadı da güzeldir.
TATLILAR

Azerbaycan mutfağında tatlılar önemli yer tutar. Ve her tatlının kendine özgü tadı ve manası var. Mesela Baklava Azerbaycanda rom şeklindedir ve bunun astroloji bir manası vardır. Dört mevsimin  olduğunu her kenarın bir mevsimi gösteriyor. Ortasına koyulan fındık güneşi temsil eder.

BAKLAVA (PAXLAVA)

Azerbaycan baklavasının her yörede yapılışı farklıdır. Gence baklavası, Quba baklavası bunlardan en çok bilineni.

ŞİRİN KOĞAL (QOĞAL)

Şirin Qoğal Güneşi temsil edet ve gerçekten bakarken güneşi hatırlatır.

ŞEKERBURA

Bu tatlıda ayı temsil eder. Ve içerisi şeker, fındıktan ibaret.

BAMİYE

Çok şerbetli, şirin tada sahiptir. Daha çok Şekide yapılan türü bilinendir.

ŞEKİ HELVASI

Şekiye özgü bir tatlıdır. Asıl yapılışını kimse bilmez. Şeki helvası yalnız Şekide pişirilir. Ve helvanın tarifini yalnız meslekleri helvacı olan ve babadan oğla keçen helvacılar bilir. Şekide gezilecek yerler

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir