Azerbaycanın Güneyinde Gezilecek Yerler (LENKERAN, LERİK, MASALLI, ASTARA, YARDIMLI)

 

Azerbaycanın güney bölgesi bu ülkenin en çok gezilen bölgelerindendir. Talış dağları, Hazar denizi ile sınırlanan bu bölge doğasıyla, sitrus meyveleri ile, kendine özgü çayı ile meşhurdur. Çoğunlukla Talış halkının yaşadığı bir bölgedir. Ahalisinin çoğu çay üretiminden kazanıyor. Kendine özgü mutfağıyla da diğer bölgelerden seçiliyor. Balık yemeklerinin daha çok olduğu güney mutfağı çok lezizdir. Bu bölge Azerbaycanda doğası en çok korunan bölge olarak da geçer. Bu da doğasının zenginliğindendir ve doğallığın bozulmamasına çalışıyorlar.

LENKERAN

Lenkeran sözünün manası Talş dilinde tercümede “Kamış ev” demek. Ve bir çok tarihi kitaplarda Lenkon diye ismi geçiyor. Lenkeran şehrinin kadim yapılarından en tanınanı Daire Kaledir. Şehrin merkezinde  yer alan bu kale 18.yüzyıla aittir. Kadimde Hanın zindanı gibi kullanılmıştır. Bu il çayı ile de tanınır hatta Lenkeran çayı Azerbaycanda marka haline gelmiştir. Onun için şehrin girişinde sembolik olarak yapılmış büyük semaver vardır. Lenkeranda ikinci dikkat çeken tarihi yapı Lenkeran Mayakıdır. Burda yaşayan insanların dediklerine göre görünüşü değiştirilmiş olsa da ehemmiyeti değişmemiştir. Hala Hazar denizindeki gemilerin yol gösterenidir. Yani hem deniz sahilini, hemde dağlar boyunca uzanan insana sonsuz bir yolmuş fikrini veren güzel doğasıyla harika bir tatil mekanı ola bilir Lenkeran. Talış dağlarının müthiş manzarası güney bölgesinin illerinin hepsinde bir başka güzel görünür.

 

 

LERİK

Eğer tarih meraklısı bir gezginseniz Lerik mutlaka uğranmalı olan bir ildir sizin için. Lerik arazisi en kadim yaşayış meskenlerinden biri sayılıyor. Şimdiki zamanda bile yeşillikler içerisinde kalan mağaralarda kadim insanlar yaşamışlar. Lerik kendi yeşil doğası ve fıstık ağaçlarıyla zengin ormanlarıyla bilinir. Azerbaycanın en uzun ömürlü insanları da bu ildendir.

 

 

ASTARA

Ptolomeyin haritasında bile yer alan Yunan kaynaklarında ismi Astarata olarak geçen Astara şehri ticaret ehemmiyetli, ipek yolu üzerinde olan şehirdir. Doğası korunan bu ilde Hirkan Milli Parkı da salınmıştır ki, burada doğanın güzellikleri korunuyor.

MASALLI

Buraya gelen turistlerin çoğu İsti Su sanatoryumunda tedavi maksadıyla gelir. Güzel doğa koynunda yerleşen bu sanatoryumda hem tedavi olur, hemde doğa güzellilerini görme fırsatları oluyor.

YARDIMLI

Bu il Peçenek Türklerinin, Erdem Tayfasının ve Kıpçak Türklerinin meskeni sayılıyor. Doğasıyla ve tarihi yerleri ile diğer güney bölgesi illeri gibi güzeldir.

 

Yardımlı Şelalesi

 

Talış dağları
Lerik’de Piknik yerlerinden biri

 

Lenkeranda tatil köyü
Lenkeran Mayak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir