Bakü’de gezilecek yerler

 

Bakü Azerbaycan’ın başkentidir. Ve tarihi çok eskiye dayalıdır.Dolayısıyla pek çok tarihe tanıklık etmiştir bu şehir. Tarihi boyunca dikkatte saklanılmıştır. Doğunun kapısı adlandırılan Bakü kendisinde doğunun  sıcaklığını,batının çağdaşlığını birleştirmiştir. Bu yüzden Bakü’ye gelen turistlerin sayı gün geçtikçe daha da artıyor. Yani hem tarihi yerler görüp dünya görüşünüzü genişlendirmek , hem de eğlenmek istiyorsanız Bakü en doğru seçimlerin başında gelir.Öncelikle belirtmek isterim ki , Bakü o kadarda pahalı bir şehir değil.

Yani cebinize uygun gezmek yeni yerler keşif etmenize hiç bir engel yok.

Bakü’ye gelince gezilecek çok yerler vardır. Eğer tarihi bir yer arıyorsanız turistlerin en çok tercih ettikleri “İçeri Şeher” adlandırılan tarihi küleleri , müzeleri , tarihi binalarıyla meşhur şehiri gezmeyi tavsiye ederim. “Içeri Şeher” Hazar denizinin sahiline yakın yerde yerleşiyor. Buraya dahil olduğunuz anda kendinizi rüyada his edeceksiniz.Burada siz Azerbaycanın kadim tarihine ait tarihi mimarlıkları göreceksiniz .Hemde burada turistler için  konserlere , kadim halıların , Azerbaycan medeniyetine ait antik eşyaların satıldığı şirin dükkanlara rastlayacaksınız. İşte Bakü’de bulunan tarihi mimarlıklardan bir kaçı:

Kız Kulesi

Bu kule turistlerin en çok tercih ettiği  tarihi kuledir . Tarihi ve neden inşa edildiği kesin değildir . Bu konuda çok rivayetler vardır . Hatta bazı tarihçiler Kız Kulesinin inşa edildiği tarihin  9.yüzyıla dayandığını da söylüyorlar . Tahminler arasında savaştan korunmak maksadı ile inşa edildiği de var . Ama ben en çok yaranması ile alakalı iki tahmini daha çok seviyorum onları paylaşacağım sizlerle . Rivayetin biri şöyle kadim zamanlarda bir şah varmış,bu şah karısını çok seviyormuş ve karısı da ülkenin en güzel kadınıymış . Bir gün karısı doğum sırasında vefat eder ve şahın bir kızı olur . Şah o kadar üzülür , kızar ki yeni doğulmuş çoçuğunu görmek istemez ve onu saraydan çıkarmalarını emr eder . Küçük kız çoçuğu  köydeki bir aileye evlatlık olarak verilir . Üstünden yıllar geçer ve bir gün şah köylere gezmeye çıktığı zaman aynı karısına benzeyen bir kız görür ve kızla evlenmek ister fakat bu genç kız bir çobana aşıktır . Sonda kız saraya şahla evlendirilmek için getirilir . Ama tabi şah bu kızın kendi kızı olduğundan habersiz . Ve kız için büyük , deniz kenarında bir kule inşa etdirip orada düğün yapar . Düğün günü kız kendini o kulenin başından denize atır ve boğularak ölür .

Başka tahminlere göre bu kule o dönemin astronomi bilim dalında ilerlemek , yıldızları seyir etmek deyişiklikleri kayıt etmek için kurulmuştur .

Tabi bunların hepsi birer iddia ama kulenin içine girdikçe dar , küçük merdivenlerle yukarıya doğru çıkacaksınız ve her katta tarihin o anında his edeceksiniz kendinizi . Bu kulenin en başına çıktığınızda tüm Bakünü aydınlığı ile göreceksiniz .

 

Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanşahlar Sarayı   İçeri Şeherin en önemli tarihi yapılarından bir tanesidir . Bir zamanlar Azerbaycanda kurulan Şirvanşahlar devletinin Baküdeki ikametgahı olan bu saray şimdilerde kendinde tarihin anılarını yaşatan , turistlerin en , çok ziyaret ettiği müze olarak varlığını sürdürüyor ve UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine salınmıştır.

Azerbaycan Halı Müzesi

Bu müze Azerbaycanın çeşitli bölgelerinden eşsiz güzelliklerle kaplı halılarını müze’yi ziyarete gelen turistlere açıyor . Hem çağdaş zamanın , hemde kadim zamanların halılarını burada göre bilirsiniz . Tüm dünyada tanınan Karabağ halıları , Şirvan halıları sizin dikkatinizi çeke bilir . Azerbaycanın eşsiz ve güzelliklerle dolu zengin halı medeniyetinin en güzel örnekleri bu müzede saklanıyor . Sovyetler birliyi döneminden var olan müze şimdiki dönemde tamir olunmuş ve yepyeni nefis görkemiyle karşınıza çıkar . Bu müze Hazar denizinin kıyısı boyunca uzanan Milli Park adlandırdığımız parkta yerleşmektedir .

 

Minyatür kitap müzesi

Bu müze İçeri Şeherde bulunan en güzel müzelerden bir tanesidir . Içeri girdiğiniz zaman kendinizi minik kitapların arasında bulacaksiniz . Burada bütün ülkelerden getirilmiş tarihin farklı zaman dilimlerine ait minyatür kitaplar bulunmakta .

Ateşgah

Burası dünyadaki 3 Mecusi tapınağından bir tanesidir . Ve kadim zamanlarda ateşe tapınan insanların ibadet yeri olmuştur . Eski zamanlarda bu toprakta yaşayan ahalinin çoğunluğu ateşe tapındığı için Azerbaycan adınında burdan alındığı da söylenilir . Bunun manası “odlar yurdu” yani ateşler yurdu demektir . Ve ateş hala Azerbaycanda çok önemli semboldür.

Kobustan Milli Parkı

Kobustan Milli Parkı yine UNESCO tarafından Dünya kültür mirasi ilan edilmiştir . Bu parkı ben kendi kendiliğime mucizeler parkı diyorum çünkü insan buraya geldiği zaman  sanki tarihin derin katlarına gider . Burada yaşayan Oğuz Türklerinin , kadim insanların hayat tarzlarını gösteren kaya resimlerine , onların çeşitli merasimlerini kayada çizdikleri resimlerle göreceksiniz .

Dağüstü Park

Baküye gelindiğinde gezilecek parkların en güzeli diye biliriz. Bu park güzel yeşillikleriyle, çok farklı görünüşde olan fevvareleriyle dikkatinizi çekecekdir. Dağüstü park  20 Ocak faciası ve Karabağ savaşı şehitlerinin olduğu “Şehidler Hıyabanı” adlanan yerden aşağıda yerleşmektedir. Bu park  tepede yükseklikte yerleştiği için daha heyecan vericidir. Park’tan tüm Bakü’nün manzarasını göre bilirsiniz. Parka dilerseniz sanki hiç bitmeyecek gibi gelen merdivenlerle, dilerseniz de funkliorla kalka bilirsiniz. Bu park’tan özellikle yeni inşa edilmesine rağmen Bakünün sembolüne çevrilmiş “Alev Kuleler” İni göreceksiniz.

Dağüstü Park’tan Bakünün gece görünüşü

Filarmoniya Bağı

Azerbaycan müziği dünyanın en güzel müziklerindendir. Azerbaycan kendi halk müziği, muğamları, klasik müziği ile dünyada tanınmaktadır. Azerbaycan’a gelipte muğam dinlememek  bu güzel müzikleri duymamak olmaz. Hem güzel müzik dinlemek, hem de dinlenmek için tercih ede bileceğiniz yer Filarmoniya Bağıdır.

1936 yılında inşa edilmiş ve sonralar tamir edilmiş bu yeri çok seveceksiniz.

 

Şimdi de Bakü’nün eğlenceli yerlerine göz atalım

Bakü’de sadece Hazar denizinin kıyısındaki Sahil parkla gezmek bile güzeldir . Bakünün merkezi sayılan Fevvareler Meydanı size çok eğlenceli gelecektir . Burada şopping için muhteşem yerler , ister yerli istersede diğer ülkelerin lezzetlerini tatmak için harika restoranlar , barlar , eğlence mekanları ne ararsanız burda.

 

 

 

Kısacası Bakü herşeyiyle güzel görmeye değer bir şehir bu mekalede sadece o yerlerin bir kaçı yer alıyor.        

 

 

 

 

 

 

Bakü’de gezilecek yerler” için 2 yorum

    1. Çok teşekkür ederim. Çoktandır uğraşamıyorum ama Bakü mekalesini güncelleştireceğiç çünkü çok daha güzel şeyler yaptık burada:) Çok güzel kafeler daha güzel mekanlar hakkında geniş geniş yazacağım :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir