Culfada Gezilecek Yerler

      Nahçivan Özerk Cumhuriyyeti

Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Azerbaycana bağlı özerk cumhuriyetdir. Sovyetler döneminde Sovyetlere bağlı olan ülkelerin sınırlarının değiştirilmesi kararıyla Nahçivana dahil olan bazı bölgeler Ermenistan arazisine katılmıştır. Nahçivan Ermenistanla, İranla, Türkiyeyle sınır komşusudur. Nahçivan Özerk Cumhutiyetine Nahçivan, Babek, Culfa, Ordubad, Kengerli, Sederek, Şahbuz, Şərur gibi şehirler bağlıdır. Nahçivan çok kadim tarihe sahiptir. 1162 tarihi mekanlar, abideler mevcutdur ki bunlardan 58 dünya ehemmiyetli abidelerdir. Nahçivan kadim Midya ve Manna devletlerinin arazisinde olmuştur. Ve sonradan Skif-Sak Türk tayfalarının meskenine çevrilmiştir. Bir çok eski dönem tarihçileri kendi yazılarında  nahçivandan bahis etmiştir. Nahçivanı Yahudi tarihçi İosif  Flavi  Nuhun gemisinin dayandığı yer olarak bildirmiştir. Ve Nahçivan sözünün manası da Nuh taraftarlarının toplandığı yer gibi vermektedir.

CULFADA GEZİLECEK YERLER

Culfa diğer Nahçivan arazileri gibi tarihinin kadim olmasıyla bilinir. Culfa sözünün manası “cükki” adını taşıyan tacir teşkilatının adıyla bağlı olduğu söyleniyor. Ermenistean ve İranla sınırları vardır. Culfa arazisi dağlıktır ve Azerbaycanın en soğuk ve en sıcak yeridir. Culfada en bilinen yerleri Erefse, Leketağ, Boyahmet, Hanegah köyleridir. Ve bu köyleri en kadim yaşayış  yerleridir.

Elince kalesi

Elince çayının sağ sahilinde yer alan Nahçivan mimarlığının en kıymetli numunesidir. Kalenin ismi kadim Türk dilinde Tepe anlamına geliyor. Kale bir çok  tarihi eserlerinde adı  geçiyor. Atabeyler döneminde devletin hazinesi bu  kalede saklanıyordu. Hem Eldenizler hemde  Atabeyler devrinde mevcut olan kale restore edildi. Ve turistlerin en çok gittiği yerdir.

Leketağ, Erefse, Boyahmet hem tarihi hemde doğası ile de bilinir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir