HONG KONG’DA GEZİLECEK YERLER

Nüfusunun çoğunun Çinli olan bununla beraber diğer milletlerinde yaşadığı Asyanın cenneti sayılan Hong Kong nüfus yoğunluğu bakımından 27.sırada yer alıyor. Ahalinin çoğu Budist. Buna rağmen Müslüman, Hristiyan, Hindular da vardır. Hong Kong 235 küçük adadan ibaretdir. Ama bunlardan yalnız üçü turistlerin ilgisini çekiyor. Adalar arasında mesken salınmamış ve çok küçük olanları da var. Hong Kong  hem de önemli ticaret merkezidir. Budistlerin çoğunluğu nedeniyle ülkede vejetaryen mutfak çok zengin.

VİCTORİA ZİRVESİ

Hong Kongun en önemli sembolüdür. Hong Kongun güneybatısındadır ve Austin dağı olarakta  bilinir. Bütün şehri bu zirveden rahatlıkla göre bilirsiniz.

MAN MO TAPINAĞI

En eski tapınaklardan birisi olarak bilinir. Bu tapınakda Edebiyat ve Savaş Tanrılarını da göre bilirsiniz.  Turistlerin gideceği tarihi yerlerin başında gelir.

NATHAN CADDESİ

Hong Kongun en popüler caddesidir.

HONG KONG PARKI

Şehrin kenarında kalabalıktan uzak yeşillikler içinde kurulmuş parktır.

OCEAN PARK

Dünyanın en önemli 7.parkıdır. Doğa ile iç içe eğlence dolu bir parktır.

TEMPLE STREET GECE PAZARI

Şehrin merkezinden çokta uzakta olmayan giyim, takı, hediyelik eşyaların satıldığı pazar geceler kuruluyor. Bu pazardan çok ucuza hediyelik eşyalar, giyim ve.s bula bilirsiniz.

HONG KONG ADALARI

Hong Kongun adaları içerisinde en popülerleri Lantau, Cheung Chan, Lamma adalarıdır.

LANTAU ADASI

Lantau sözünün manası aydınlatılmış demektir. Hong Kongun en büyük adasıdır. Adanın doğasının güzelliği büyüleyici etkiye sahiptir. Belkide adanın adının manası da bundan geliyor. Bu yüzden de adanın çoğu kısmı koruma altındadır. 47 tane köye sahiptir. Harika beyaz kumsalı  ve plaj ile de tanınır. Ama adanın en büyük özelliği Dünyanın en yüksekte oturan ve ziyaret bekleyen büyük butta heykeli. Budizmin başlıca kurallarından olan sabır galiba burda da  kendini gösteriyor. Çünkü bu budanı  görmek istiyorsanız tam 268 merdiven çıkmanız lazım. Ancak çıktıktan sonra pişman olmayacaksınız. Bu muhteşem yapı PO LİN MANASTIRI olarak  isimlendirilir. Buraya kadar gelmişken Tai O köyüne de  gidiniz şirin balıkçı köyü popülerdir. Bu ada şehirden çokta uzakta deyil.

DİSNEY LAND HONG KONG

İster çocuklar, isterse de büyükler için eğlenceli bir yerdir. Sanki tüm dünyadaki Disneylandlari bir araya toplamaya çalışmışlar.

CHEUNG CHAU

Müthiş Lantau gibi bu adanında doğası çok güzeldir. Burada siz müthiş güneş batımını izleye bilirsiniz. Hem de siz bu adada farklı çeşitlerde mutfağa ait restoranlara rastlarsınız. Bu ada hemde festival ile de tanınıyor. Bun festivali bu adada her yıl düzenlenir. Kendinde geçmişten izler taşıyan bu festival adaya ilgini dahada çoğaltıyor.

Cheung Po Tsai Mağarası

19.yüzyıla ait korsan tarafından saklanılan bir hazinenin içinde barındırdığına inanılan bir mağara.

LAMMA

Diğer adalar gibi doğasının güzeliği ile yanı sıra hemde kadim  tarihe sahip bir ada olarak bilinir. Kazıntılar zamanı 4 bin yıllık geçmişe ait olan objeler bulunmuştur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir