İsmayıllı’da Gezilecek yerler

“Dağlarından bile su çıkan doğa güzeli”

İsmayıllı’yı bir cümle ile anlat deseler bu iş çok zor olsa da her halde tam da bu cümleyi kurardım. İsmayıllı’ya gittiğinizde dağın içinden bas baya su çıktığını ve üstelik bunun altına suyu içmek için plastik fincanlar koyulmuş şekilde görseniz, her adım başı bol sulu pınarlara rastlarsanız bile şaşırmayın. Ayrıca gönül rahatlığıyla bu suyu için gerçekten çok lezzetlidir ve şifalıdır. Dedim ya, bu ilin dağlarından bile su çıkıyor. İsmayıllı yerleşdiği yerin ve isminin hakkını veriyor.

 

 

İsmayıllı Azerbaycan’ın Dağlık Şirvan arazisinde yerleşiyor. Dört bir yanı dağlar ve nehirlerle kaplıdır. Güzelliği bir ayrıdır İsmayıllı’nın. Her halde burayı görmek insana bir ayrıcalık his etdirir. Çünkü, arazi olarak çok kadim Türk topraklarıdır burası. Kuleleri, tarihi binaları, milli parkı, eşsiz antika dükanları, hamamları, tarihi kadim camileri ve eşsiz doğasıyla bir başkadır İsmayıllı. Azerbaycan küçük bir ülke sayıla bilir ama tarihi bilen insanlar bu ülkenin tarihi arazisinin çok büyük olduğunu ve şimdi küçük olmasına rağmen bile içinde ne kadar büyük maddi ve tarihi servet sakladığını bilir. Bu ülkenin bağrında bin bir güzellik saklıdır. Her taşı, her karışı başkadır bu ülkenin. Burayı baştan gezerseniz büyüsüne kapılırsınız. Ve İsmayıllıda bu ülkenin incilerinden sadece bir tanesi. Baş Kafkas dağlarının güney eteklerinde yer alıyor bu doğa zengini  il. Göy çay, Girdiman çay, Ağsu çay, Pirsaat çay nehirleri ve onların saysız kolları geçiyor İsmayıllıdan. Tarihi kadim yüzyıllara dayanan İsmayıllı önceleri sadece kasaba olarak var olmuş ve bu kasabanın  adı Baskal olmuş. Şimdilerde Baskal İsmayıllı’nın içerisinde kasaba olarak varlığını sürdürüyor. Sadece bu kasabanın bile kadim bir tarihi vardır. Şehir olarak İsmayıllı 1931 yılında salınmış. Baküden her şehire olduğu gibi İsmayıllıya’da otobüsler gidiyor. İsmayıllı’ya giden yolda ormanların arasındakı yollarla gitdikce ormanın temiz havası sizi dahada kendine çekecektir.

 

İsmayıllı’da bu kadar zengin temiz suyun olması bulunduğu coğrafi mekanla alakalıdır. Adının manasıda burdan geliyor. İsmayıllı şehri suyla bol olduğu için ismi “su meyilli” olmuş  ancak zamanla bu isim dilde İsmayıllı olarak değişmiştir. Ve ister yerli isterse de yabancı turistlerin en çok geldiği mekandır İsmayıllı. Ve farklı azıklarda yaşıyor bu ilde.

Lahıc

Bu yer Azerbaycanda o kadar meşhurdur ki bulmanız hiçte zor olmayacak her yıl bura turistlerler dolup taşar. Tarihin ve doğanın müthiş uyumu sayesinde bu yer vazgeçilmezler arasındadır.

 

 

Deniz seviyesinden 1505 m yüksekliktedir. Lahıc 17-18. yüzyıllarda  Azerbaycanın silah üreten merkezi olmuştur. Ve bu yerin her taşı mis gibi tarih kokuyor. Dar sokaklarla yürüdükçe tarihi kadim olan binaları seyretmek size mutluluk ve merak verecektir. Antik dükanlara da baş çekmeyi unutmayın. Buranın ehlisi çoğunlukla demirçi, dülger olmuştur. Onun içinde burada öyle dükanlara her adımda rastlayacaksınız. Lahıc’ta turistler için konaklamalar ve otellerde mevcutdur.

 

 

Molla Hüseyin Hamamı 19. Yüzyıla ait yapı

 

 

 

Ve Lahıc dediğimizde akıla gelen onda olan en popüler tarihi bina Hacı Paşa evidir. Bu bina 3 katlı, tam 72 odalı bir binadır. Girdiman çay nehrinin sahilinde yerleşen bu bina 18.yüzyıla ait ve Hacı Paşa tarafından 14 yıla inşa etdirilmiş. Binanın iki girişi var. Birinci Camiden giriş ve camini de Hacı Paşa inşa etdirmiş. İkinci girişiyse Girdiman çay nehrinin sol sahilinden mümkündür. Lahıca gelince bu binayı mutlaka görmelisiniz.

 

 

Zerneva Köprüsü Lahıca çok yakındadır bu köprü yüksekliktedir. Bu yerde Azerbaycanın nostalji filmlerinden olan “Ögey Ana” yani Üvey Anne filmi çekilişleri olmuştur. Onun için yerli turistler burayı çok tercih ediyorlar.

Köprünün girişinde atlar göreceksiniz atlara zaman müddetinde para karşılığında binip tur ata bilirsiniz. Ve sırayla dağlardan toplanmış mis gibi taze şifalı otları satan insanlara da rastlayacaksınız.

 

Baskal kasabası

Kendi kadim tarihi, kalın kale duvarlarıyla, tüm dünyada yayılan Baskal Keğayısı ile meşhurdur. Baskal kale duvarlardan başlayalım. Tarihi çok öncelere dayanan bu kaleler kasabayı savaştan korunması için inşa edilmiştir. Baskal sözü kadim Türk sözüdür. Manası “Kale başı”, “Kale kur”, “Baş Kale” demektir.

 

Keğayı Azerbaycan kadınlarının başına örtdüğü dörtken şeklinde olan başörtüsüdür. Özel İpek saplarla örülür bu başörtüsü yani anlayacağınız hem tarihi kadim hemde özel bir marka halindedir Baskal keğayısı.

 

Baskal’da Pınarların sayı bitip tükenmez ve aheli tarafından onlara önem verilir ve korunur. Koşabulak, Micgohum, Hacı Çelebi, Alı, İsitme, Çömçe, Pahpahkı pınarları bunlardan sadece bir kaçı.

Kara nohur gölü

Bu gölün güzelliğine hayran kalmamak elde değil. Bu göl İsmayıllı’nın Diyalli köyündedir.

 

İvanovka köyü

“Azerbaycanın Rusyası”

Sovyetler döneminde İvan Perşin tarafından kurulmuş köy onun şerefine İvanovka adlandırılmıştır. Ve ahalinin çoğu Azerbaycandakı ruslardır. Sovyetler döneminde ülkenin en önemli tarım sektörü bu köyde oluşuyordu.

 

Buynuz köyü

Kendi müthiş temiz havasıyla gezmeye değer köylerden birisi.

 

İsmayıllı’da Gezilecek yerler” için 4 yorum

  1. =Mövlan batmaz= gölünün fotograflarını mümkünse yükleyin, Gezilecek ve cox da macaralı yerlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir