İZMİR’DE GEZİLECEK YERLER

 

İzmir Türkiyenin en önemli şehirlerinden ve saysız cennetlerindendir. Hem tarihi yapıtlar  hemde  çoğunlukla popüler sosyetelerin gittiği turistik yerleriyle bilinir İzmir. Egenin incisindeki gezilecek yerlere bakalım.

İzmirde gezilecek tarihi yerler:

İzmir Saat Kulesi

Konak Meydanında yer alan ve Sultan  Abdülhamitin tahta çıkışının 25. Yıl dönümünü kutlamak için yapılmıştır. Ve 25 metre yüksekliğindedir. Nasıl ki Yivli minare Antalyanın sembolüne çevrilmiştir ise Saat kulesi de İzmirin tarihi bir sembolüne çevrildi. İzmirdeki deprem sonucu duran saat sonralar tamir edilmiş ve hala çalışır durumdadır.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya müzesi

1565 yılında yapılmıştır ve mimarı bilinmiyor. Bu bina 1831 yılından tarihin farklı dönemlerinde hastane, monastr, doğum evi olarak kullanıldı. Şimdilerde İzmir Arkeoloji  ve Etnografya müzesi olarak  faaliyetedir.

 

Kemer altı çarşısı

Antik dönemden var olan ve içinde bir çok tarihi yapıyı barındıran Kemeraltı çarşısı hemde dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezidir. Tarihi 16-17.yüzyıla kadar uzanan çeşmeler, hanlar, hamamlar, camiler vardır.

Kadife kale

Efsaneye göre Büyük İskender  İzmiri ikinci defa Kadife kale civarında kurdu. Kadife kale İzmirin her yerinden görünmektedir. Bu kaleden bütün İzmiri rahatlıkla göre bilirsiniz.

Agora

İzmirin Çankaya semtinde bulunan  “Agora” söz olarak kent meydanı, çarşı gibi manalara sahip. M.Ö 4.yüzyılda kurulmuştur. Kadife kaleden rahatlıkça görüle biliyor.

Aziz Vukolos kilisesi

Gözlü kilise olarak da bilinen bu kilise şimdilerde  kültür, sanat etkinliklerinde kullanılıyor. İzmirde çok sayıda kilise vardır. Bu kilise 1886 da Rumlar tarafından inşa edilmiştir.

Cumhuriyet Meydanı

İzmirin en önemli meydanlarındandır. İçinde Atatürkünde anıtı bulunmaktadır.

Kordon Boyu

Denizin kenarıyla uzanan ve etrafında küçük şirin kafeler bulunduran, özellikle akşamları İzmirde keyifli gezinin ünvanı.

Kıbrıs Şehitler Caddesi

Trafiğe kapalı kafeler, restoranlar. Kitapçılar bulunduruyor içerisinde İzmirde en çok bilinen yerlerdendir. Kordon boyuna kadar uzanır bu cadde. Aynı Baküdeki Fevvareler meydanına benziyor.

Doğal Yaşam Parkı

Tarihi Asansör

Bu asansör İzmirde yaşayan bir Musevi ailesiyle bağlıdır.Bu tarihi asansör diğer yapıtlar gibi önemli yapıdır. Böyle ki, Bir birinden yükseklik farkı olan iki caddeyi birleştiriyor. 1907 yılında yapılmıştır. 155 basamağı vardır ve bu basamaklar burada oturan ailenin adıyla isimlendirilmiştir. Karataş merdivenleri olarak anılıyor.

Çeşme Alaçatı

Çeşme ve içerisinde bulunan Alaçatı son zamanlar turistik açıdan önemli yere çevrilmiştir. Alaçatı geleneğine göre her nisan ayında Ot festivali kutlanır. Denizde sörf yapmak için mükemmel bir yer. Hemde küçük şirin kafeler, mavilere doyan caddelerde bol bol dolaşa bilirsiniz. İleca plajı, Paşa limanı, Çiftlik köy plajı,Eşek adası en çok bilinenler sırasında.

İZMİR’DE GEZİLECEK YERLER” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir