Mingeçevir’de gezilecek yerler

“Nur Şehri”

İsmi ilk duyuluşunda herkese garip gelen bu şehir Azerbaycan’ın 4.Büyük senaye şehri olmakla birlikde turistik mekan olmasıyla da dikkat çekiyor. Mingeçevir arazi olarak kadim olsa da şehir 1946- 1948 yıllarında salınmıştır. 69 yıllık bu şehir Transkafkasyanın en büyük elektrik üreten şirketine sahip olmakla birlikte, ortasından geçen onu tam iki yere bölen “Kür” nehriyle de dikkatleri kendine çekiyor. Belirtmek isterim ki,  Azerbaycanda suç oranının en düşük olan bu şehir çok sakin ve dinlenmek için harikadır. Ayrıca turistler içinde çok ucuz bir şehirdir.

Bu şehre başka isimle Parklar şehri de dene bilir. Yolun her iki tarafı boyunca parklar yükseliyor kendi sakinliği, dinginliği, yeşilliği ile diğer şehirlerden çok farklıdır. 2015-te Bakü Avrupa Oyunlarına ev sahipliğini Mingeçevirle birlikte yaptı. “İşıklar şehri” diye isimlendirilen bu şehirde gezilecek yerlere göz atalım:

 

Kür nehrinin kenarı

Bu nehrin kenarı dilerseniz gece yıldızların altında dinlenmek için, dilerseniz bu nehrin kenarlarındaki otellerin partilerinde eğlenmek, dilerseniz de kıyısı boyunca uzanan park’ta sevdiğiniz insanlarla dolaşmak için harika bir seçimdir. Kür nehrinin kenarı iki taraflıdır. Bir tarafında lüks oteller ve restoranlar diğer tarafta herkesin dinlene bileceği park, şirin küçük kafeler vardır. İstediğiniz zaman gemiyle Kür nehrini de tur  ata bilirsiniz. Burada siz gezerken Kür’ün o güzel havasını duyacaksınız.

 

Haydar Aliyev  Parkı

Şehrin merkez yerlerinden sayılan bu park zamanın farklı dönemlerinde farklı şekillerde tamir edilerek en son halini almıştır. Burda siz bol yeşilliklerin çiçeklerin arasında dinleneceksiniz. Parka girdiğiniz anda sizi görkemiyle kendine çekecektir.

Dostluk Parkı

Belirtelim ki, bu şehrin salınmasında Almanların büyük bir emeği olmuştur. Hatta bu şehirde alman esirleri için mezarlıkta vardır. Bu Parkta Şehir kurulduğu zamanların ilk parklarından olduğu için yerli ahali arasında çok sevilir. İçerisinde “Gençler Evi”de bulunan park kendi genişliği, ferahlığı ile çok farklıdır.

Tarih Müzesi

Demin de belirtdiğim gibi arazi olarak kadimdir bu topraklar. Ve şehir kurulduğu zaman Arkeoloji kazıntılar yapılmış ve bu arazinin kadim olmasına dair tarihin farklı dönemlerine ait kanıtlar bulunmuştur. Geçmiş zamanlarda burada bir şehir olduğu tespit edilmiştir.Aslında isminin tam manasıyla da ilgili farklı tahminler var. Anlayacağınız bu şehrin adı çağdaş dönemde kurulmuş şehirden daha eski. Hikayeye göre geçmişte burada yaşayan  bir prensin ismini ahali şehre vermiş. Halk arasındaysa daha basit bir dille bu isim açıklanır. Yani şehir çok güzel olduğundan “gelde burayı bir gör” anlamında geçer.

 

Kür sahili

Mingeçevir’de gezilecek yerler” için 6 yorum

  1. Ya size bisey sormak istirem
   Mende gelip gezmek istirem bir hafta on gün
   Orada haftalik felan kiralık ev bulabilir miyim ?

   1. Haftalık ve 10 günlük falan ev hiç duymadım Mingeçevirde ancak şu çok iyi orada oteller var ve bence pahalı değil bütçeye uygun
    olur diye düşünüyorum )

 1. Ben arkadawlarimla gun ortasi ve ya Sabah Bir kafe gibi bi yerde oturmak istoruz..Kürün yaninda öyle bi yer varmi..?..varsa adi ne.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir