Nahçivan şehrinde gezilecek yerler

    Nahçivan Özerk Cumhuriyeti.

Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Azerbaycana bağlı özerk cumhuriyetdir. Sovyetler döneminde Sovyetler  onlara bağlı olan ülkelerin sınırlarının değiştirilmesi kararıyla Nahçivana dahil olan bazı bölgeler Ermenistan arazisine katılmıştır. Nahçivan Ermenistanla, İranla, Türkiyeyle sınır komşusudur. Nahçivan Özerk Cumhuriyetine Nahçivan, Babek, Culfa, Ordubad, Kengerli, Sederek, Şahbuz, Şərur gibi şehirler tabidir. Nahçivan çok kadim tarihe sahiptir. 1162 tarihi mekanlar, abideler mevcutdur ki bunlardan 58 dünya ehemmiyetli abidelerdir. Nahçivan kadim Midya ve Manna devletlerinin arazisinde olmuştur. Ve sonradan Skif-Sak Türk tayfalarının meskenine çevrilmiştir. Bir çok eski dönem tarihçileri kendi yazılarında  Nahçivandan söz etmiştir. Nahçivanı Yahudi tarihçi İosif  Flavi  Nuhun gemisinin dayandığı yer olarak bildirmiştir. Ve Nahçivan sözünün manası da Nuh taraftarlarının toplandığı yer gibi vermektedir.

 

NAHÇİVAN ŞEHRİNDE GEZİLECEK YERLER

Nahçivan Özerk Cumhuriyetinin merkezi sayılan Nahçivan şehri 2018 yılında İslam Medeniyetinin  başkenti adını almıştır. Bu da tesadüfi değildir sadece Azerbaycan mimarlığı için değil tüm İslam mimarlığında önemli yer tutan tarih kokan mimarlık eserleri Nahçivanda bulunuyor. Kadimden beri Türklere mesken olmuş Nahçivan şehri tarih sevenler için muhteşem gezi yeridir.  Atabeyler devletinin başkenti de olmuş Nahçivan şehrinde Atabeyler medeniyetinden  bu güne kadar gele bilmiş tarihi abideleri vardır. Nahçivanda yer alan Atabeyler mimarlık kompleksinde bugüne kadar gelmiş abideleri göre bilirsiniz.

Mümine Hatun Türbesi

Bunlardan en tanınanı ve görkemlisi Mümine Hatun Türbesidir. Tüm İslam medeniyetinin, doğu mimarlığının incisi sayılan bu abide bugünümüze kadar gelmiştir. Bu da o devir için  mimarlığın ilerlemesinin göstergesidir. Nahçivan rölyefi ve kadimliğine göre ikinci Altay olarak da gösteriliyor. Bu türbenin mimarı Mimar Ecemi Nahçivanidir.

Türbenin girişinde bu yazı bulunmaktadır:

“…bu türbəni dünyanın elmli, adil məliki, böyük qalib Şəmsəddin Nüsrət əl islam və əl müslimin Məhəmməd Cahan Pəhləvan|Cahan Pəhləvan atabəy Əbu Cəfər Məhəmməd ibn Atabəy Eldəniz …dünyanın və dinin cəlalı, islamın və müsəlmanların namusu Möminə xatunun xatirəsinə tikməyi əmr etdi!…”

Manası kısaca şu anlama gelir “ Bu türbeni bilgili, adaletli Şemseddin Nusret ve Atabey Eldeniz Mümine hatunun hatırasına burayı inşa etmeyi emr etti ”

Nahçivan Han Sarayı

 

Nahçivan Han Sarayı Bu saray Nahçivanın sonuncu hanı Kelbeli Han Kengerli tarafından inşa etdirilmiştir ve 18.yüzyıla ait  yapıdır. Şimdilerde bu saray halı muzesi gibi kullanılıyor. 359 eksponatın saklandığı müze kendinde çok meşhur halıları da saklıyor.

Hüseyin Cavidin Ev müzesi

Büyük Türkcü şair, yazar Hüseyin Cavidin doğup, büyüdüğü evi şimdi müze gibi kullanılıyor. Bununla beraber Nahçivanda  Azerbaycanın büyük yazarlarından olan Celil Memmedquluzadenin de ev müzesi bulunmaktadır.

Nahçivan şehrinin çok sayıda tarihi mahallesi vardır. Nahçivanı mahalle mahalle gezerseniz daha kolay olur ve daha çok yerleri görürsünüz. Ağabeyler mahallesi, Anbar mahallesi, Atabeyler mahallesi, Cıdıllı mahallesi, Çığıtay mahallesi, Kengerli mahallesi, Kurdlar mahallesi, Zaviye mahallesi, Sallakhane mahallesi, Sarvanlar mahellesi Nahçivanın tarihi mahalleleridir.  Kurdlar mahallesi Azerbaycanın başka bölgelerinde de vardır. Bu mahalleler kadim Türk tayfalarının meskeni olmuştur ve şimdiye kadarda bu mahalleler kalmaktadır.Zaviye mahallesinde yer alan bu mahalle şimdiye kadar kalmış tarihi yerlerdendir.  Zaviye farscadan mukaddes yer anlamına geliyor.

Nahçivana ilkbaharda Nisan ve Mayıs aylarında gitmek daha uygundur. Kışı kısa soğuk, karlı, yazıysa uzun, kuru ve sıcak geçer.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir