Oğuz’da Gezilecek Yerler

 

Oğuz ilçesi Azerbaycan’ın en turistik ilçelerindendir. Doğa dediğinizde aklınıza ne gelirse şelale, yeraltı sular, pınarlar, yazın yemyeşil, kışın beyaz kara bürünmüş uca dağlarıyla bilinen Oğuz Türklerinin meskeni ( ama coğrafi yerile alakadar bazı etnik halklarda Oğuzda yaşamaktadır )  Oğuz görülmeye değer bir yerdir. Oğuz hemde en kadim yaşayış meskenleri arasında da 12.yeri tutuyor. Burada arkeoloji kazıntılar zamanı Neolitik devrine ait şeyler bulunmuştur. Oğuz yerli turistlerinde çok ziyaret ettiği mekan olduğundan çok fazla otel ve dinlenme merkezleri vardır.

HAL HAL (Azerbaycan Türkcesinde XAL XAL)

Oğuzun en çok gidilen sefalı köylerindendir. Hal Hal şelalesi yerli turistlerin en çok görmek istediği yerler arasındadır.

HAÇMAZ (Azerbaycan Türkcesinde XAÇMAZ)

Oğuzun en büyük köyüdür. Haçmaz kadim Hun Türklerinin meskeni sayılan Azerbaycanın başka ilçesinin ismidir. Oradan gelen ahalinin Oğuza mesken salmasından bu köy  yaranmıştır. Oğuzun en büyük köyü olmasıyla beraber  geniş yemyeşil fıstık, fındık ormanlarıyla da  biliniyor.

FİL FİLLİ

Fil Filli köyüne seyahat ettiğim zaman en çok merak ettiğim isminin manasıydı. Bu köyün ismi Türk kökenlidir. Ve manası “Acılı” demek. Başka türlü acı biberlerin sık yetişdiği yer demek. Köy boyunca gur nehir akıyor. Her yer yeşilliğe bürünmüş şekildedir. Yaz aylarında bile bu köyün havası serin olur.

BAŞTAŞAĞIL

 

Göy Bayır Yaylağı ile bilinen küçük, her tarafı yemyeşil dağlarla bürülü Oğuzun güzel köyüdür. Yazın her yeri yeşil olan bu yaylak göç eden tayfaların meskenidir.

Burada siz cebinize uygun küçük, dağların eteyinde evler kiralaya bilirsiniz.

ELİCAN NEHRİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir