Şamahı’da gezilecek yerler

“Dahiler Mekanı”

Kafkas dağlarının güney-doğu yakalarında hem tarihi, hem doğasıyla görenleri hayrete salan güzel, cennet ülkenin cennet şehri Şamahı. Deniz seviyesinden 749 m yükseklikte yerleşen bu il bir yandan Pirsaat nehri, bir yandan da Pirdireyi, Kız kulesi dağlarıyla çevrilidir. Kendine has doğası, ormanları, kadim tarihiyle Azerbaycanın turistik merkezlerinden birisi sayılıyor. Yol boyu güzel, yeşillikler içinde kafe, restoranlara rastlarsınız. Tarihi 5.yüzyıla giden bu kadim şehir hakta Ptolomeyin tarih kitabında Kamexiya şeklinde rastlanıyor. Kadim Şirvan şahlar devletinin başkenti olmuştur.

 

Şamahı’nın yetişdirdiği dahi Azerbaycan Türklerinden ne kadar konuşsak az olur. Azerbaycanda Edebiyat, Muğam, bilim ocağı sayılıyor Şamahı. Şamahılılar kendi medeniyetleriyle  bilinirler. Özel bir Şamahı misafirperverliyi anlayışı vardır bu Azerbaycanda.

Şamahı kadını

Tarihi kaynaklara göre kadim Şamahı şehrinin ismi orada yaşayan “ijmah (Şamake)” tayfasının ismiyle bağlıdır.

Şamahı şehrinin uzaktan görünümü

Şamahı’nın kendi fıstık, çinar, ormanlarıyla zengin olan doğası bir başkadır.

Bakü’den 2-3 saat mesafede olan Şamahı’ya gitmek de zor değildir.

Bu güzel şehir hakta Fransız yazıçısı Aleksander Düma kendi hatıralarında buranın doğasına ve insanlarına, yemeklerine olan hayretini gizlemiyor. Bu Şehrin mutfağı çok çeşitliliği ile beraber lezzeti ile de seçilir. Hatta bu ahalinin misafirperverliğinden çok etkilenen Düma Fransaya döndükten sonra “Le Roy A PARİS” markasından olan bir duvar saati gönderiyor konuk olduğu insanlara.

Pirkulu köyü

Bu köy kendi saf doğasıyla Şamahı’nın vazgeçilmezlerindendir. Azerbaycan’ın “Şamahı Astrofizik Gözlemevi”nin de bu köyde kurulması tesadüf değil. Gece gök yüzünün tüm güzelliği aydın bir şekilde görünüyor.

 

1953-1959 yıllarında kurulmuş bu rasathane Sovyetler birliği bilmine hem de Azerbaycandakı bilime büyük katkı sağlamıştır.

Dünyadaki 5 ülkede bulunan 85 ton ağırlıktaki Teleskopta buraya kurulmuştur.  Bu Rasathane dünyanın en önemli rasathanelerindendir.

Bu Astrofizik Gözlemevi  Azerbaycan’ın tanınan matematikçi, astronom, fizikçisi Nesreddin Tusi’nin adınadır.

Pirkulu devlet Parkında da Şamahı doğasına ait inciler korunuyor. Pirkulu şelalesi de bu parkta yerleşiyor.

 

Çukuryurd

Şamahı’nın kendine has doğası olan köylerinden birtanesidir. Ahalisi Rus malikanlarından oluşuyor. Buraya gelen turistlerin uğradığı köydür.

 

Safari Parkı

Şamahı’da kurulan bu park hem büyüklerin hemde küçüklerin seveceği bir yerdir. Doğası zengin olduğu için burada yaşayan hayvan çeşidi de oldukça çoktur. Ceylanların bu doğada özel yeri vardır. Safari Parkınında Şamahı’da kurulması boşuna değildir.

 

Şamahıda bir çok oteller vardır. Burda istediğiniz manzarada istediğiniz gibi doğanın koynunda yüksek kaliteli hizmet göre bilirsiniz.

Şamahı Palace oteli

 

Seredil köyünde olan bu otelin 196Tl’den başlayan fiyatlarıyla hizmetinden yararlana bilirsiniz.

 

Şamahı “Sakit Göl”( “Silient lake”) oteli

 

Dağlarla çevrili olan sakit gölün kıyısında kurulan bu otele hayran olmamak mümkün değil. İster dağ manzaralı, isterseniz de göl manzaralı odalar bula bilirsiniz.160Tl’den başlayan fiyatlarla bu otelin hizmetinden faydalana bilirsiniz.

 

Şamahı’da gezilecek yerler” için 2 yorum

    1. Kazak hakkinda da yazimiz olacaktir. Tesekkur ederim dikkatiniz icin mutlaka o koyude dahil ederiz. Bu aralar Turkiyedeki bazi sehirlerle ilgili mekalelerimiz hazirlaniyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir