UKRAYNA’DA GEZİLECEK YERLER

 

 

 

Azak denizi ve Karadenizi kıyılarında da bulunan arazisi ile Ukrayna kesinlikle gezilmesi gereken Avrupa ülkelerindendir. Rusya gibi Ukraynanında arazisi oblastlara (eyaletlere) bölünmüştür.

Son zamanlarda bütün ülkelerden turist akınına uğrayan Ukrayna turizm sektöründe baya kendini geliştirmiş bir ülkedir. Ukrayna halkı hahol diye isimlendirilen halktır. Kendilerine has dilleri vardır. Ve bu dil Ruscaya oldukça yakındır. Rusca bu ülkede çok yaygın, bu dili biliyorsanız insanlarla anlaşmanız kolay olacaktır. Ukrayna Sovyetler birliği döneminde de Sovyet ülkeleri arasında en çok ziyaret edilen ülkelerdendi. Ukraynanın en çok bilinen şehirleri Kiev ve Odessadır. Ancak bu şehirlerden başkada gezilecek güzel şehirleri vardır.

KİEV

Kiev Ukraynanın başkentidir. Ve en büyük kentidir. 500 yıl Türkler tarafından yönetilmiştir. Hatta Kiev isminin manası denilene göre Türkcede “iki ev” sözünden alınmış ve söylenerek günümüzdeki Kiev halini almıştır. Bu şehirde doğaya ve yeşilliğe zarar vermek yasaktır. Dinyeper nehri kenarında yer alan bu güzel şehrin pek çok gezilecek yerleri vardır. Bunlar arasında Aziz Sofya katedrali, Özgürlük meydanı, Altun Kapı, Andrevski yokuşu, Barok mimari üslubunda inşa edilmiş Mariynsky sarayı, II.Dünya savaşına ait müze, Açık hava müzesi yer alıyor.

ODESSA

Ukrayna medeniyeti çok gelişmiş bir ülkedir. Halkın yerel dansları, müzikleri, opera müzikleri gelişmiştir. Ukraynanın hemen hemen her şehrinde opera tiyatrosuna rastlaya bilirsiniz. Odessa da bu şehirlerden bir tanesi. Kendi plajıyla, Odessa limanıyla, inşası 19.yüzyıla dayanan Belvedere kolonlarıyla görülmeye değer bir şehir.

 

LVİV

Ukraynanın tarihi incisi olarak da tanımlana bilir bir şehirdir Lviv. Bu yüzden UNESCO Dünya Miras listesinde yer alıyor. Tarihi kadim kiliseleri, Lviv Opera binası, Pazar meydanı, Dominika Katedralı, St.George katedrali ile turistlerin merakına sebep olan bir şehirdir. Ayrıca buranı çok özel yapan bir yapıtda Eczane müzesidir. Karışımlar, küçük heykeller ve eczaçılığa dair kitaplar sergileniyor bu müzede. 1753’te inşa edilmiştir.

 

HARKİV

Bu şehir kendine özgü bir güzelliğe ve doğaya sahip. Parkları ile, yeşilliği ile huzur bulacağınız bir şehir. Harkiv Tarih müzesi de gezilmesi gereken yerlerdendir. Harkiv (veya Harkov) şehri Ukraynanın ikinci büyük şehridir. Harkiv oblastının da idari merkezidir. En güzel yerlerinden biride Avrupada 3. Büyük meydan olan Özgürlük  meydanıdır. Ayrıca bu şehir ülkenin eğtim ve kültür merkezi olarak da bilinir. Sanaye ehemmiyeti de vardır.

LUTSK

Styr nehrinin kıyısında yer alan bu şehir de tarihi yapıtlarıyla bilinir. Burada yer alan Kitap müzesi turistlerin en çok gittikleri yerlerdendir.

LUHANSK

Luhansk oblastının idari merkezidir. Luhanka nehrinin Vilhova nehriyle kesişdiği yerde kurulmuştur. Ukraynanın diğer şehirleri gibi doğanın çokta bozulmadığı bir şehirdir.

SİVASTOPOL

Sivastopol Karadeniz sahillerinde yer alan tatil kentidir. En çok Bağımsız devletler birliğindeki ülkelerin vatandaşlarının tercih ettiği turistik kenttir. Rusya deniz kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Hatta bir dönem bu şehrin Rusyaya birleşmesi için ahali arasında referendum da olmuştur.

SİMFEROPOL

Krım Özerk Cumhuriyetinin başkentidir. Kendinde Türk tarihinden çok fazla izler taşımaktadır.

YALTA

Krımın daha bir turistik sahil şehri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir